Rockeweb
 A
rtikler

   
   
   




Webreferanser:
Offisiell side
På MySpace




 
7 desember 2004
KEVIN COYNE er død
En av rockens store kultfigurer er død, 60 år gammel. Han ble født i Derby, England i januar 1944 og døde i Nürnberg, Tyskland, den 2. desember 2004.

Han har gjennom hele sin karriere vært blant rockens store originaler. Jeg ble kjent med han via sendingene fra NRK og Rockpalast, Essen for et utall år siden, da han satt og så helt vill ut med sitt lange rufsete hår, sin akustiske gitar, og sang "Pretty park", fra albumet "Millionaires and teddy bears". Det albumet, sammen med "Bursting bubbles", "Dynamite daze", Marjory razorblade" og liveplata "Living in black and white" er essensielle, bubbles dog svært spesielt.

Av relativt nye ting er fortrinnsvis "Pointing the finger" interessant. Coyne har alltid vært en artist for de som vil høre på alternativ, utfordrende, ofte visepreget musikk med sprø hjertevarme tekster. Han har alltid vært veldig inspirert av de gamle blueskongene og galskapen til avantgardister som Captain Beefheart, men hans musikalske utrykk er likevel helt originalt.

I tillegg til sin musikkpraksis skrev han også bøker og malte, og omslagene på platene sine lagde han oftest selv (sjekk det til venstre). Har du sansen for rockens raringer har du sansen for Coyne!