Rockeweb
 
Plateanmeldelser
         
         
         
         
  #   A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z   Æ   Ø   Å
Davy Jones' Locker
Schizophrenia,
the dance machine

MTG Music
Cd
- 2009 - På MySpace





Rock Engh Roll 26 januar 2009
Anmeldelse: Den sørlandske rockkvintetten Davy Jones' Locker leverer omsider sitt debutalbum. Det har gått 4 år siden ep-en "Healthy people prepare to die". Tida har de brukt til å bygge opp en fanskare: de var Ukas Urørt på NRK P3 i 2005, og de var lytternes favoritt på Radio Tango i 2007. De har også brukt tiden til å turnere ganske heftig, med over 100 konserter i løpet av perioden mellom de to utgivelsene så burde det ikke herske tvil om at bandet har blitt tighte og samspilte, og er modne for et albumslipp.

Allerede etter sin første ep traff bandet en nerve hos mange med sin emosjonelle, energiske, melodiske og bredt formaterte hardrock. Spesielt traff de konsertarrangører, for bandet har blitt booket til ganske mange prestisjefylte scener de siste årene, ikke minst i USA, hvor de har spilt på South By Southwest og i Hollywood på klubbscener som The Viper Room og The Cat Club. De har også spilt på Quartfestivalen, Skral Festival, Audunbakkenfestivalen og Musikkfest Oslo i hjemlandet.

Man kan trygt si at det har bygd seg opp høye forventninger til bandets første skive, og fallhøyden kan være stor hvis de tryner skikkelig, ikke minst fordi ep-en for 4 år siden var ganske bra, og den ble gitt ut allerede ett år etter at bandet ble dannet. Men det hjelper ikke med vind i seilene hvis man ikke vet hvor man vil reise, så bandets videre karriere står eller faller med "Schizophrenia, the dance machine" sin evne til å produsere liveanthems eller memorable låter.

David Jones' vokale fraseringer kan minne om Ozzy Osbourne solo, og noen av låtene kan minne om en tyngre utgave av REO Speedwagon. Med Jones i førersetet pusher bandet ustoppelig fremover på brei front. Etter to gjennomspillinger virker det som om låtene mangler melodisk kraft, det er få tegn til nye livefavoritter her. Men bandet har jobbet med dette materialet i lang tid, og det må du som lytter gjøre også. Sakte setter materien seg fast i minnesentralen, og den ene robuste låten etter den andre avdekkes.

La gå at siste halvdel ikke matcher den første, men med gjennomarbeidede utblåsninger som "Return to zero", "Keep on keeping on", "Schizophrenia, the dance machine", "Tangled up", "Nothing to lose" og den over 7 minutter lange og episke "The Grand ending" smører Davy Jones' Locker deg utover store deler av stua likevel. Med avslutningslåta "Quitting is not an option" viser de at de mestrer tunge ballader også, og med Vidar Godtfredsen feite blyloddriff på toppen av øvrige kvaliteter er det bare å konkludere med at kvintetten fra Kristiansand har lagd en plate som vil sørge for krembookinger på livefronten også i tida som kommer.